Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bushido- kodex samuraje (díl 1.)

8. 9. 2008
 

Bushido - kodex samuraje

bushido Bushido je jakýsi morální kodex neboli základní pravidla chování, která byla určena pro vládnoucí třídu samurajů a šechty. V překladu má tento termín význam "cesta válečníka".

Původně se jednalo o nepsaná pravidla, která byla určována dobou a filozofickým směrem. Jedním z prvních psaných pravidel bylo Jumija no narai (cesta luku a šípu) nebo Kyuba no michi (cesta koně a luku), který vznikl někdyBushido, velikost: 52.84 KB, obrázek se otevře v novém okně kolem roku 1236.
Pravidla Bushido sepsal až v době rozvíjejícího se feudalismu Jamagaku Soko (1622 - 1685). Předpokladem pro vznik takového morálního kodexu, určeného pro vládnoucí třídu zejména samuraje, bylo oddělení těchto vrstev od běžného obyvatelstva a vyzvednutí jich do výjmečného postavení. Tento proces oddělení začal vznikat ve 12. století, kdy význam a moc šlechty se začala zvedat a upevňovat. Posléze tento trend upevnila i skutečnost výsadního práva pro tyto třídy nosit dva meče. Toto privilegium bylo odepřeno příslušníkům nižších společenských vrstev. Existuje příběh, který podává příklad o jednání ve smyslu Bushido.

Když japonský kníže Kenshin bojoval proti knížeti Shingenovi jehož sídlo bylo v horách se dozvěděl, že byl jeho sokovi odříznut přísun soli do jeho tábora cítil potřebu dodat mu dostatek soli se vzkazem "nebojuji solí,ale mečem".

Prvotním účelem těchto pravidel bylo přesné rozlišení hranice mezi vojáky (samuraji) a dvorskou šlechtou, která měla také právo nosit meče. Jejich meče byli většinou překrásnou uměleckou prací a byli bohatě zdobené. Nicméně jejich schopnost zacházet s meči byla díky jejich postavení velice zanedbatelná. Šlechta vedla rozverný život, jejich oblečení bylo bohaté. To vše bylo válečníkům odepřeno neboť to vyžadoval jejich kodex - Bushido. Velmi důležitým se v této oblasti stalo heslo Bushi no ichigon, jež znamená něco jako "slovo nelze porušit".
Stav samurajů s jejimi výsadními právy byl zrušen v roce 1868 při slavné revoluci Meiji. V této době bylo sepsáno několik nařízení, která definitivně vedla k rozpadu jejich stavu. V zápětí následovala i nařízení o zákazu nošení mečů pro samuraje a samotná armáda byla přezbrojována podle západního vzoru a do jejich řad byli přijímáni lidé ze všech společenských vrstev. Nicméně nová vláda napomohla významným samurajům k získání privilegovaného postavení jako např. státní úředníci, příslušníci policie a nebo vojenští velitelé. Tato zaměstnání jsou v Japonsku brána ve velké vážnosti.
Vliv Bushido je patrný i v chování lidí v současném Japonsku. Mnoho publikací, které popisují vztah zaměstnanců ke svým zaměstnavatelům a firmě se v mnohém podobají kodexu, který ovlivnil vládnoucí elitu v historii. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chování

(Honza specialista (admin), 28. 8. 2009 0:38)

Já jsem stejného názoru, ale myslim si, že podle tohoto kodexu by se měli chovat jen lidi co si to zasloužej. Takový ty typy co mohou za rozbroje na tomhle světě, by mělo být zacházeno jako se spodinou zadob Císařů, aby se naučili vážit života.

chovani

(katerina satinova, 23. 7. 2009 11:54)

podle tohoto kodexu,by se meli chovat lide nejenom v Japonsku,ale po celem svete..verim,ze byl bylo vse mnohem snazsi a nebyly by valky mezi jednotlivymi zememi...